Peroxid vodíku: aplikace na semena, sazenice a jako hnojivo

Jen málo lidí ví, že zbavení se hmyzích škůdců, zabránění poškození kořenového systému a posílení rostlin lze provést jednoduchým a dostupným způsobem. Dlouho jsem si všiml příznivých účinků peroxidu vodíku na většinu rostlin a jsem připraven podělit se o své mnohaleté zkušenosti..

V každodenním životě se droga používá k dezinfekci ran. Když se dostane na kůži, uvolní se kyslík, který ničí choroboplodné zárodky a spóry hub. Zničení patogenů na rostlinách se řídí stejným principem..

Kromě dezinfekční funkce je tento produkt schopen nasytit Zemi kyslíkem, který funguje jako provzdušňovač. S jeho pomocí zahradníci také zlepšují vodu před zaléváním, protože účinek drogy vede k oxidaci pesticidů a organických látek.

Namáčení semen

Kvalita a objem plodiny do značné míry závisí na sadbovém materiálu. Před zasazením semen je farmáři často oblékají, aby snížili riziko mnoha chorob a urychlili klíčení. A jedním z účinných prostředků, který je také součástí každé lékárničky, je peroxid vodíku..

Postup použití nástroje je následující:

 1. K dezinfekci semen se používá 10% roztok peroxidu. Semeno je namočeno po dobu 15-25 minut, poté je umyto pod čistou vodou a důkladně vysušeno.
 2. Pro stimulaci růstu se doporučuje semena namočit na půl dne do slabšího 0,4% roztoku. Po tomto postupu by se také měly umýt pod vodou a vysušit..

Důležité! Při práci s peroxidem byste měli vědět, že 50 g drogy není 50 ml, jako voda, ale 30 ml.

Takové ošetření semen přispívá k jejich časnému klíčení a rychlému růstu sazenic..

Sazenice peroxid

K posílení výhonků a lepšímu rozvoji kořenového systému používají zkušení zahradníci při zalévání půdy peroxid. K jeho přípravě bude na 2 litry vody zapotřebí 50-60 g drogy. Pro dosažení nejlepšího výsledku se postup provádí pravidelně, ale ne více než dvakrát za měsíc..

Při poklesu koncentrace léčiva se doporučuje ošetřit nemocné sazenice takovým roztokem. Událost, jako jsou preventivní opatření proti rozpadu kořenů a vzhled černé nohy, se osvědčila..

Zalévání

Vzhledem k tomu, že peroxid vodíku je lékárenský lék a nevyrábí se přímo pro zahradničení, neexistují žádné přesné pokyny a dávkování. Zahradníci nezávisle určují dávkování pomocí experimentů a očekávají výsledek.

Pravidelné zalévání se slabým roztokem může přinést následující výsledky:

 • Energie rostlin;
 • Nasycení půdy kyslíkem;
 • Koroze mrtvé tkáně, na které se mohou usazovat patogeny;
 • Lepší absorpce stopových prvků z půdy.

Pro nepravidelné zalévání je třeba dávku peroxidu vodíku zdvojnásobit.

Takové zalévání bude také užitečné pro rostliny, které mají stojatou vodu a rozpad kořenového systému..

K přípravě roztoku budete muset vzít 1 lžíci peroxidového a fosfátového hnojiva v tekuté formě. Zalévání se provádí 1-2krát týdně.

Peroxid pro stříkání

Postřik je účinný v boji proti plísni. Roztok se připraví z 10 litrů vody, 2 lžíce peroxidu a 4 lžíce jódu. Pokud nahradíte poslední složku 2 lžícemi alkoholu, získáte dobré řešení od mšic, šupinatého hmyzu a jiných škůdců.

Droga má příznivý účinek na zeleň. Chcete-li připravit roztok pro postřik petrželkou, cibulí, bazalkou a jinými plodinami, musíte si vzít 3-4 lžíce tohoto léku na 2 litry vody.

Měl by se provádět postřik, který by měl vliv nejen na vnější, ale i na vnitřní stranu. Výsledkem je, že zeleň získá intenzivnější odstín a zesílí..

Hnojivo s peroxidem

Použití peroxidu pro zavlažování se provádí nejen k uzdravení podzemní části rostlin, ale také k provzdušnění půdy. Jako hnojivo stačí použít roztok 10 litrů vody a 4-5 lžíce. l. lék. Takové hnojivo se již po krátké době rozkládá uvnitř půdy na vodu a kyslík..

Ve složení hnojiv pro dosažení nejlepšího výsledku můžete použít:

 • Droždí;
 • Loupání banánů a brambor;
 • Vaječná skořápka nebo kostní moučka
 • Kopřiva.

Takové hnojení plodin obdrželo oficiální povolení od Federace hnutí ekologického zemědělství na mezinárodní úrovni..

Postup lze použít jak k posílení jednoletých a dvouletých plodin, tak po sklizni ke zlepšení půdy..

Preventivní opatření

Aby se zabránilo útoku červů, mšic a jiných škůdců, osvědčilo se postřik následujícím složením:

 • 1 litr vody;
 • 50 ml peroxidu;
 • 3-4 kapky tekutého čisticího prostředku na nádobí;
 • 2 lžíce alkoholu.

Taková směs se připravuje bezprostředně před použitím a nelze ji skladovat..

Oxidační procesy probíhající pomocí tohoto léku jsou dobrou prevencí rozvoje černé nohy a hniloby kořenů..

Peroxid vodíku je snadno dostupné ošetření pro všechny plodiny, včetně pokojových rostlin. K dosažení příznivého výsledku se doporučuje pečlivé dodržování poměru a četnosti postupů..

Podobné příspěvky